am primit o cutie mare cu zmeura de gradina si pentru ca afara temperatura nu vrea sa scada sub 30grade primul lucru care mi-a trecut prin cap a fost inghetata.
-150ml lapte
-100g zahar(sau dupa gust)
-1 plic zahar vanilat
-3 galbenusuri
-500ml frisca
-1 pahar zmeura zdrobita
laptele,zaharul si cele 3 galbenusuri se amesteca bine si apoi se pun la fiert,pe baie de aburi pina cand se ingroasa.se lasa sa se raceasca.se bate frisca si se amesteca cu zaharul vanilat si crema fiarta si racita:
.
Zmeura la loc de cinste. Despre inghetata ?...Ce sa mai zic ?
RăspundețiȘtergereACEST BLOG E UNUL DIN PREFERATELE MELE.E PRIMUL CARE L-AM DESCOPERIT VREODATA SI PE CARE-L IUBESC MULT. AM TRIMIS LINKUL LA TOATE CUNOSTINTELE. AS AVEA O RUGAMINTE DACA SE POATE. ATI PUTEA PUNE PE BLOG ``URMARESTE-MA PRIN EMAL`` CA SA PRIMESC PRIN EMAIL TOATE BUNATATILE? AR FI MINUNAT.
RăspundețiȘtergereCe bine arata! :)
RăspundețiȘtergerebuna ziua
RăspundețiȘtergereas vrea sa va rog , daca se poate sa instalati pe blog ``follow by email``sa putem primi acasa pe email retelele deosebite pe care le faceti
Ce poate fi mai bun si mai racoritor in aceste zile calduroase de vara decat o inghetata?
RăspundețiȘtergereminunata inghetata ne-ai prezentat!!!!
RăspundețiȘtergereviorica bine ai venit in bucataria mea!
RăspundețiȘtergeredaaaaaa zmeura este si preferata noastra.iar aici in romania profitam cat putem si ne rasfatam cu ea.
alina sper ca ai trecut zilele acestea pe aici si te-ai inscris sa urmaresti blogul.
RăspundețiȘtergeretizo cu drag te-as invita la o portie dar dupa cateva ore nu a mai ramas nimic!
RăspundețiȘtergeremaria ai dreptate,inghetata e la loc de ciste zilele acestea.sper sa reusesc sa pun pe blog si restul retetelor de inghetata testate!
RăspundețiȘtergerebianka ,ma bucur ca iti place!
RăspundețiȘtergereionela multumesc pt aprecieri.stai pe aproape ca mai vin vreo 2-3 retete zilele urmatoare.
RăspundețiȘtergeremmm super arata toate
RăspundețiȘtergeremultumesc!!!
RăspundețiȘtergere