
un desert rapid pentru musafiri neasteptati care suna la usa.
1 pachet foetaj
2-3 linguri dulceata caise
1 compot pere jumatati
cateva felii migdale
foetajul se taie patrate iar perele se pun la stors intr-o sita.se taie apoi felii care se rasfira ca un evantai si se pune cate o jumatate de para pe fiecare patrat de aluat.se ung cu dulceata de caise calduta si se presara migdalele.se dau la copt cam 20min la 180 grade.se servesc fierbinti cu inghetata.
vineri, 29 august 2008
evantai cu pere
Publicat de
mihaela
la
11:17
3
comentarii
pizza margherita

aluat:
1/2 cub drojdie
1 lingurita sare
1 lingurita miere
450g faina
4 linguri ulei masline
200ml lapte
deasupra:
400g rosii
400g rosii feliate
300g mozarella
sare,piper
2-3 linguri ulei masline
rosiile intregi de curata de piele si seminte,se taie cuburi fine care se fac sos cu 1 catel usturoi,sare,piper,1lingura ulei masline.aluatul dospit la Mp se imparte in 4 bucati.se intinde pe fiecare bucata putin sos,se pun rosii felii una langa alta,mozarella
si se coace 20min la 200grade.apoi se stropeste cu ceva ulei masline si serveste.
Publicat de
mihaela
la
08:12
0
comentarii
joi, 28 august 2008
vinete umplute cu ciuperci

1 kg vinete
1 legatura ceapa verde
2-3 catei usturoi
400g ciuperci,proaspete
1 legatura patrunjel
sare,piper
2 rosii
cascaval razuit
vinetele se injumatatesc pe lungime si se curata de miez.se stropesc cu zeama de lamaie pentru a nu se innegri,sareaza si apoi se lasa sa stea 15min cu gura in jos.
miezul tocat se pune la calit cu ceapa verde tocata grob,ciupercile cuburi,usturoiul in 2-3 linguri ulei incins.dupa vreo 5-7 min adaugam si rosiile decojite si fara sambuuri,taiate cubulete.condimentam totul cu sare,piper si lasam inca 3-4 min pe foc.apoi adaugam patrunjelul tocat si luam cratita.lasam sa se racoreasca.
umplem jumatatile de vinete cu acest amestec si le asezam in tava unsa cu ulei,
presaram deasupra cascavalul razuit
si dam la cuptor 1h,primele 35min tava acoperita cu hartie de copt sau folie aluminiu.
Publicat de
mihaela
la
18:34
3
comentarii
chec cu struguri

este reteta de chec a mamei mele.se poate face cu fructe,nuci,cacao
5 oua
250g unt
200g zahar
esenta rom
400g faina
1 plic praf de copt
300g struguri
mixam ouale intregi cu zaharul,untul la temp camerei.adaugam faina,esenta,praful de copt si omogenizam.turnam compozitia in forma de tort,rotunda,tapetata cu hartie de copt si deasupra punem boabele de strugure.coacem la 180 grade.
rece pudram cu zahar sau turnam deasupra glazura de zahar.
Publicat de
mihaela
la
10:22
0
comentarii
muffins cu zucchini si morcov

pt 12 buc:
100g cascaval razuit
100g zucchini
150g morcov
patrunjel verde tocat
50g seminte de floarea soarelui
100ml ulei
150g iaurt simplu
200g faina
1ou
1 plic praf de copt
se razuieste morocvul si zucchini pe partea mare,apoi se amesteca cu faina.separat mixam oul,iaurtul,uleiul si adaugam faina cu legumele,cascavalul,semintele de floarea soarelui,putina sare,verdeata tocata.
punem in forma de muffins pregatita cu hartiute si coacem 20-25min.
Publicat de
mihaela
la
10:10
0
comentarii
miercuri, 27 august 2008
rulada de porc umpluta

800g carne porc pt rulada
1 legatura ceapa verde
1 morcov
2 rosii
4-5 ciuperci proaspete
1 ou
1 felie paine tare
2 linguri ulei,
sare,piper,verdeata tocata
1 lingurita amidon pt sos
carnea de porc se bate usor cu ciocanul de snitele si se condimenteaza din belsug cu sare,piper.
separat tocam ceapa vedre,razuim morocvul si le punem la calit in ulei impreuna cu ciupercile tocate.dupa vreo 2-3 min se adauga si rosiile decojite si fara samburi,taiate cuburi.
luam tigaia de pe foc,condimentam cu sare,piper,punem verdeata tocata grob,painea cuburi mici si oul.
pe bucata de carne intindem amestecul acesta,rulam si legam strans.o prajim in ulei incins pe toate partile,apoi o punem in tava cu 200ml supa si 100ml vin.dam la cuptor pentru 80-90min si o stropim mereu cu sosul din tava.dupa aceea o lasam 15min la grill sa prinda o culoare frumoasa deasupra.
sosul il legam cu putin amidon si servim alauturi de cartofi si carnea taiata felii.
pofta buna!
Publicat de
mihaela
la
16:04
0
comentarii
impletitura cu amarettini si fistic

un cozonac delicios care merge de minune la cafeluta de dimineata sau langa o cana mare de lapte.este foarte pufos iar amarettini ii dau o aroma speciala.
50g unt
250ml lapte
500g faina
1 cub drojdie
1 ou
100g amarettini
100g fistic nesarat
50g miere
am framantat aluatul(dupa semnalul sonor adaugam fisticul tocat grob si amarettini putin zdrobiti) si l-am lasat sa dospeasca in MP,apoi l-am impartit pe masa usor infainata in 3 suluri pe care le-am impletit.
se pune in tava de chec pregatita cu hartie de copt si se la cuptor 30min la 175 grade.
Publicat de
mihaela
la
15:57
0
comentarii
marți, 26 august 2008
paine taraneasca cu tarate si faina de secara


aluat 1
50g drojdie
250ml apa
150g faina(jumatate grau,jumatate secara)
se amesteca si lasa 24h la temp camerei
aluat 2:
350ml apa
2 lingurite sare
2linguri ulei
200g faina secara
50g tarate
400g faina alba grau
1 lingurita zahar
se amesteca aluatul rezultat in prima zi cu restul ingredientelor.eu am framantat si dospit la MP.se formeaza 2 paini sau numai una,se aseaza in tava cu hartie de copt:
si se da la cuptor aprox 1h.rece se feliaza.
Publicat de
mihaela
la
11:44
4
comentarii


