
pt 12buc:
250g faina
1 priza sare
2 pere
100g zahar brun
1 ou
6 linguri ulei floarea soarelui
sucul de la 2 portocale(aprox.250ml)
1/2 plic praf de copt
mixam intr-un castron oul cu zaharul si uleiul,adaugam sucul proaspat stors de portocala si putina coaja razuita.incorporam faina amestecata cu praful de copt si la final perele curatete de coaja si taiate cubulete.compozitia obtinuta o impartim in tava de muffins pregatita cu hartiute.
dam la copt pentru 25min la 180grade.
marți, 2 septembrie 2008
muffins cu pere si suc de portocala
Publicat de
mihaela
la
12:18
2
comentarii
luni, 1 septembrie 2008
oua in cuib de vinete

reteta mi-a facut cu ochiul inca de cand a scis-o Dana(daneza) la ea pe blog.am trecut la treaba,mai ales ca vinetele ne plac foarte mult.
2 vinete
4 oua
2 rosii
1 ardei gras mare sau 2 mici
2 cepe mari
cateva linguri ulei
sare,piper,verdeata tocata
150g cascaval
vinetele spalate se taie in 2 pe lungime.se pensuleaza cu ulei si se dau pentru jumatate de ora la cuptor,la 180 grade.apoi se scot si se golesc cu grija de miez.ceapa si ardeiul,tocate fin,se calesc in ulei incins.se adauga rosiile decojite si taiate cuburi.se taie pulpa vinetelor grosier si se adauga la ceapa.totul se condimenteaza cu sare,piper,adaugam verdeata tocata.cu aceasta compozitie umplem jumatatile de vanata.
in fiecare facem o adancitura si spargem cate 1ou.presaram pe margine cascavalul razuit si dam la cuptor 10min pina ce albusul se coaguleaza.
servim imediat.
Publicat de
mihaela
la
21:17
0
comentarii
porc "puszta-art"

Publicat de
mihaela
la
13:34
0
comentarii
cartofi tirolezi

700 g cartofi fierti in coaja,
o legatura ceapa verde,
200 g slaninuta/sunculita,
o lingura de ulei,
sare, piper,verdeata tocata
Cartofii se curata si se taie cuburi. Ceapa se curata iar partea verde se taie rondele. Cea alba se toaca marunt. Slaninuta/sunculita se taie cubulete si se pune la prajit in untura sau ulei. Se scoate apoi si se tine la cald. Cartofii se prajesc in aceeasi untura, amestecind uneori, pina se rumenesc. Spre final se adauga si ceapa tocata. Se potriveste totul cu sare si piper. Se inglobeaza slaninuta/sunculita prajita si se presara deasupra ceapa verde.
Publicat de
mihaela
la
07:28
0
comentarii
chec cu iaurt si afine

reteta din revista este cu fructe de padure,din pacate nu am gasit de cumparat:
160g unt
120g zahar
3oua
100g iaurt natural
1plic praf de copt
220g faina
50g amidon alimentar
200g fructe de padure
mixam untul lasat la temparatura camerei cu zaharul cateva minute.adaugam ouale pe rand,iaurtul,faina amestecata cu amidonul si praful de copt.turnam compozitia in forma de chec (30cm) unsa si pudrata cu faina si deasupra asezam fructele.dam la cuptor 60-70min la 180grade.
peste prajitura rece putem turna glazura de zahar pudra cu lamaie sau numai zahar pudra presarat.feliem.
pofta buna!
Publicat de
mihaela
la
07:16
0
comentarii
sâmbătă, 30 august 2008
tarta cu feta si bacon


1 aluat foetaj,proaspat
3 oua
150-200g sunculita tocata fin
150g feta cuburi
200g smantana groasa sau creme fraiche
verdeata tocata fin
aluatul se intinde in forma de tarta unsa si pudrata cu faina.se inteapa de mai multe ori si aseaza sunculita cubulete si feta deasupra.separat mixam ouale intregi cu smantana si verdeata tocata fin si turnam deasupra.dam la cuptor aprox 45-50min la 175 grade.
rece feliem.
Atentie:nu se pune sare,oricum branza si sunculita sunt destul de sarate.
Publicat de
mihaela
la
21:35
2
comentarii
prajitura cu zmeura si nuci

prajitura se poate face cu orice fructe,proaspete sau din compot.
Blat:
300 g faina,
1 plic praf de copt,
150 g zahar,
150 g unt,
4 oua,
100 g nuci macinate
deasupra:
1 compot de zmeura
decor:
zahar pudra,
putin suc din compot
Se mixeaza zaharul cu untul si ouale puse pe rand.
Se incorporeaza nucile, faina si praful de copt. Se pregateste o tava patrata mai micuta(sau cea de tort) cu hartie de copt si se toarna aluatul.
Se pun zmeurele la scurs apoi se presara peste aluat.
Se coace prajitura la foc potrivit.
Se amesteca zaharul praf cu putin suc din compot si se decoreaza prajitura.
.
Publicat de
mihaela
la
21:26
2
comentarii
vineri, 29 august 2008
gratin cu vinete si cartofi

750g vinete
750g cartofi
2 cepe
2-3 catei usturoi
cateva linguri ulei masline
sare,piper,verdeata tocata
400ml sos de rosii
cascaval razuit
vinetele si cartofii se taie felii subtiri.se prajesc rapid vinetele in ulei incins pe ambele parti si se scot pe hartie absorbanta iar cartofii se fierb cateva minute in apa sarata.
se aranjeaza apoi intr-o forma rezistenta la cuptor vinetele si cartofii in randuri alternative:
ceapa si usturoiul se calesc in ulei incins,se sting cu sosul de rosii,adaugam verdeata,sare,piper si lasam sa scada cat de cat sosul.apoi il turnam peste legume si presaram deasupra cascavalul:
dam la cuptor pentru 45min si servim fierbinte cu paine proaspata de casa.
Publicat de
mihaela
la
13:03
2
comentarii


